Ciekawostki biblijne. O praniu w czasach Jezusa słów kilka.

Dziękuję za każdy wpis na blogu. Będę starała się odpowiedzieć na każde zapytanie, a to jedno z nich. Odpowiadając na pytanie Janusza przedstawię dziś sposoby czyszczenia tkanin w czasach Jezusa.

Proces powstawania ubrań w czasach Jezusa obejmował dwa etapy.

1. Tkanie materiału

2. Farbowanie

Zanim przystąpiono do tkania, konieczne było upranie wełny, oczyszczenie jej ze zwierzęcego tłuszczu, co dokonywało się częściowo poprzez ugniatanie, bądź deptanie z użyciem detergentów. Kolejnymi czynnościami były przędzenie i tkanie.

Farbowanie było procesem o wiele bardziej skomplikowanym niż tylko płukanie w barwniku. Bardziej ekskluzywne tkaniny przed procesem farbowania poddawane były formie obróbki: usuwano obce elementy z tkaniny, a także dodatkowe węzły z przędzy za pomocą specjalnego „drapacza sukienniczego” (na obrazku obok) , a nawet naprawiano tkackie błędy.

Tkaniny były prane za pomocą kilku substancji:

1. Popularnie zwane mydło powstawało poprzez połączenie octu z odzyskanym z moczu ludzkiego amoniakiem, oraz tłuszczem zwierzęcym oddestylowanym z wełny, z całości tworzono substancję o konsystencji płynnej

2. Droższym sposobem uzyskiwania detergentu piorącego była roślina zwana mydlnicą lekarską.

3. Naturalny węglan sodu (zwany u nas saletrą) uzyskiwano ze specjalnego jeziora w Egipcie (Pliniusz, 31:10), w dolinie Bahr-bela-ma ( bezwodne morze), 50 mil od Kairu, w trakcie 9 miesięcy podczas roku, kiedy to jezioro było suche.

Szczególnie te najtańsze metody uzyskiwania detergentu z ludzkiego moczu, sprawiały, że zawód farbiarza i pracza nie cieszył się zbyt wielkim poważaniem społecznym, a ich warsztaty były przeniesione poza mury Jerozolimy ze względu na odrażające zapachy.

Czy do pana twego i do ciebie posłał mię pan mój, abym mówił te słowa? Czy raczej do ludzi, którzy siedzą na murach [skazani] na jedzenie swego kału i picie swego moczu razem z wami? (2 Krl 18,27).

Inne teksty w Biblii odnoszące się do prania to:

Nawet jeśli obmyjesz się ługiem sodowym i dodasz wiele ługu drzewnego, pozostanie wina twoja wobec Mnie jak skaza – wyrocznia Pana.(Jer 2,21)

Jak płaszcz zdejmować w dzień mroźny lub ocet wylewać na ług, tak pieśni śpiewać znękanym. (Prz 10,20)

Ale kto przetrwa dzień Jego nadejścia i kto się ostoi, gdy się ukaże? Albowiem On jest jak ogień złotnika i jak ług farbiarzy (Ma 3,2).

Katarzyna Papiernik

źr: M. F. Vamosh, Women at the time of the Bible, 2007 Herzlia, s. 75.

Fausset, Andrew Robert M.A., D.D., „Definition for ‚Fuller’ Fausset’s Bible Dictionary”.
bible-history.com – Fausset’s; 1878.

Dodaj komentarz